Początki RAŚ
Dodane przez aleksandraro dnia 25.01.2015 16:11:05
Takie były początki Ruchu Autonomii Śląska - "Otóż swego czasu byłem w Rybniku przy jego narodzinach. A potem, jak UOP chciał wyrzucić młody polityczny twór na śmietnik historii, a jego działaczy zapudłować, ..." - napisał dziennikarz Jan Dziadul.
13 stycznia minęło 25 lat od zebrania założycielskiego RAŚ, czyli powstania Ruchu Autonomii Śląską. Ależ kto będzie to obchodził, przecież, po co gazety mają o tym pisać? Dzisiaj największym autonomistom dla mediów jest Jerzy Gorzelik, któremu Andrzej Roczniok zarzuca, że z powodu przemożnej chęci zostania posłem w 1997 r. zawalił sprawę rejestracji Związku Ludności Narodowości Śląskiej, a i w konsekwencji sprawę rejestracji stowarzyszeń odwołujących się do narodowości śląskiej.
Skład Komitetu Założycielskiego Ruchu Autonomii Śląska, który w Rybniku w dniu 13 stycznia 1990 r. powołał do życia RUCH AUTONOMII ŚLĄSKA:
1) Jan Gojny
2) Stanisław Hanak
3) Kazimierz Idzikowski
4) Henryk Jośko (proboszcz parafii św. Jadwigi, gdzie powołano RAŚ) - wiele mówi się o próbach jego zaszczucia
5) Ryszard Klinger
6) Rudolf Kołodziejczyk - usunięty z RAŚ, bo nie chciał brać udziału w nagonce J. Gorzelika na wojewodę Zygmunta Łukaszczyka
7) Jan Majwald
8) Henryk Morgała
9) Karol Moczko
10) Paweł Andrzej Musioł - pierwszy poseł RAŚ
11) Stanisław Rduch - oskarżony o posiadanie broni palnej, której nigdy nie posiadał, napadnięty w czerwcu 2011 r. w Marklowicach w czasie wieszania plakatów wzywających do deklarowania narodowości śląskiej w spisie powszechnym (sprawa ciągnie się do dzisiaj)
12) Władysław Salamon
13) Janusz Smietana
14) Maria Smietana
15) Karol Solich
Adres Komitetu Założycielskiego - Rybnik ul. kard. Kominka 18
Któż o tych ludziach pamięta? Gdzie wdzięczność za to, że głowę dla innych nadstawiali?
Nie wstyd wam obecni autonomiści?