Sprawa dyrektora Muzeum Śląskiego
Dodane przez aleksandraro dnia 26.06.2013 13:40:27
26.06.2013
Oświadczenie ZLNS
W związku z powołaniem nowego dyrektora Muzeum Śląskiego Związek Ludności Narodowości Śląskiej stoi na stanowisku, że nowym dyrektorem powinna zostać osoba wybrana w konkursie.
Zarówno Marszałek Sejmiku Mirosław Sekuła, jak również przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska Jerzy Gorzelik dążyli do powołania nowego dyrektora muzeum poprzez konkurs. Wybierając taki sposób wyboru dyrektora obaj zgodzili się, że to nie oni będą decydować o tym stanowisku. Demokracja ma zaś to do siebie, że nie zawsze według poprawnej metody są wybierane osoby, które byśmy chcieli. Komisja Konkursowa wyraziła swoje zdanie, które według nas powinno być uszanowane.
Do tej pory nie mieliśmy kontaktu ani z byłym dyrektorem Jodlińskim, ani ze zwycięzcą konkursu Nowarą, dlatego też łatwiej nam odwoływać się do zasad demokracji a nie do prób przepchnięcia prywatnych preferencji, czyli wprowadzania prywaty.
Panie Marszałku, liczymy, że skoro podjął się Pan procedury konkursowej to zapewne uszanuje Pan wolę uprawnionych ludzi i powoła na to stanowisko osobę, która została wybrana w konkursie.
Przy okazji liczymy, że polsko-niemiecki spór wokół muzeum zostanie zastąpiony zainteresowaniem warunkami życia mieszkańców Śląska z uwzględnieniem takich problemów jak cywilizacyjny skok poprzez Chrzest Śląska; Zmowa Tworkowska i Powstanie Śląskie z 1810 r. w walce o zniesienie pańszczyzny; dlaczego żywioł polski znalazł po wiekach wsparcie na Górnym Śląsku i in.
Andrzej Roczniok
Rudolf Kołodziejczyk