ŻENADA na ZGODZIE
Dodane przez aleksandraro dnia 03.02.2016 11:16:46
ŻENADA na ZGODZIE
W sobotę, przed przybyciem marszu pod pomnik na Zgodzie byłem świadkiem żenującej sceny. Monika Kassner z Zarządu RAŚ odmówiła dziennikarce Superstacji wywiadu argumentując, że wywiadu nie da, bo ona przeprowadziła wywiad z Leonem Swaczyną. Dziennikarka nawet biegła za nią, ale Monika Kassner „oburzona” szybko odchodziła od niej.
Dla przypomnienia, to Leon Swaczyna chodził na Zgodę czcić ofiary od początku XXI w. dołączając się do corocznych obchodów organizowanych przez Niemców i w zdecydowanej większości związanej z DFK. Wówczas jeszcze pomnika nie było, a oryginalna brama obozu była wówczas bramą wejściową do ogródków działkowych.
Swoją drogą to ja z Grzegorzem Kozubkiem poszliśmy do ówczesnego Prezydenta Świętochłowic Eugeniusza Mosia z prośbą o zadbanie o to miejsce i uczynienie z niego miejscem pamięci. Prezydent Moś zachował się tak jakby czekał na taką inicjatywę i wówczas szybko została wypracowana koncepcja przesunięcia bramy i zrobienia z niej pomnika.
Przy okazji uwaga. Powstało w ostatnim czasie wiele miejsc upamiętniających Tragedię Śląską, i bardzo dobrze, ale w zdecydowanej większości zapomina się zaprosić żyjące ofiary, rodziny ofiar i działających przez lata na rzecz Tragedii Śląskiej – na organizowane obchody. Chlubnym wyjątkiem są czerwcowe obchody organizowane przez DFK.
Andrzej Roczniok


Strona ZLNS na Facebooku