Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 28.11.2020 08:33:31
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
News
Debata o tzw skutkach powstań dzisiaj
Newsy Debata o skutkach tzw powstań dzisiaj
aleksandraro dnia 16.05.2016 00:35:14 · 0 Komentarzy · 604 Czytań · Drukuj
Debata o woj. częstochowskim
Newsy Debata o wojewódzctwie częstochowskim
aleksandraro dnia 16.05.2016 00:33:01
0 Komentarzy · 580 Czytań · Drukuj
DEBATA - Powstania aufsztandy - i co z tego nōm prziszło
Newsy DEBATA - Powstania aufsztandy - i co z tego nōm prziszło
10 maja o godzinie 17:30
Hotel Batory - Chorzów obok stadionu Ruchu Chorzów

Ślonzoki Razem zapraszają na kolejną otwartą debatę z cyklu Debata na samym wiyrchu ôstatni sztok
Debata ma charakter otwarty, będzie nagrywana i każdy może zabrać głos.
Zapraszamy wszystkich zainteresowanych
Nie ma problemu z parkowaniem
Zarezerwuj sobie czas na wtorkową debatę

Strona debaty

aleksandraro dnia 01.05.2016 13:05:45
0 Komentarzy · 566 Czytań · Drukuj
W sprawie wypowiedzi Prezydenta Andrzeja Dudy
Newsy 28.04.2016
Oświadczenie
Związku Ludności Narodowości Śląskiej

Uważamy, że podawane przez media stwierdzenie Prezydenta RP Andrzeja Dudy „...nie ma w naszym kraju żadnych konfliktów na tle narodowym czy etnicznym...” jest nieprawdziwe i stanowi próbę zignorowania problemów, które dotyczą osób narodowości śląskiej zamieszkujących w Polsce.

W Polsce narodowość śląska jest dyskryminowana m.in.:
- nie można zakładać stowarzyszeń z nazwą „narodowość śląska” (sprawy ZLNS, SONŚ),
- nie można wystawiać list wyborczych i rejestrować komitetów wyborczych określając się jako narodowość śląska (sprawa KWW Narodowość Śląska a Inksze Ślonzoki),
- nie można zakładać klubów wspierających czasopisma (sprawa klubów Ślonskij Nacyje),
- nie uznaje się za zbrodnię komunistyczną wywózkę Ślązaków do ZSRS (sprawa Rudolfa Kołodziejczyka),
- nie stosuje się w bibliotekach międzynarodowych norm bibliotecznych UKD w zakresie języka śląskiego,
- nie porządkuje się dokumentacji powojennego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, przez co utrudniony jest dostęp do badań naukowych nad losem umieszczonych tam Ślązaków wraz z Niemcami.
Spraw tych można było by wyliczyć o wiele więcej.

Twierdzimy, że przemilczanie przez media problemów narodowości śląskiej nie dowodzi, że takich konfliktów na tle narodowościowym nie ma. To tylko bardzo duża cierpliwość, odpowiedzialność osób i działaczy narodowości śląskiej powoduje, że konflikty nie są eskalowane.
Jeśli Pan Prezydent uważa, że nie wiedział o tych problemach narodowości śląskiej, to proponujemy Panu Prezydentowi wsparcie naszych starań żeby w myśl Konstytucji RP osoby narodowości śląskiej były tak samo traktowane jak inni obywatele.
aleksandraro dnia 28.04.2016 23:24:55
0 Komentarzy · 1155 Czytań · Drukuj
W sprawie nowej nazwy dla Republiki Czeskiej
Newsy Stanowisko
Związku Ludności Narodowości Śląskiej
21.04.2016

Proponowane nowe międzynarodowe oznaczenie dla Republiki Czeskiej budzi w nas niepokój. Odejście od określenia „Republika” może mylnie sugerować, że tylko Czesi zamieszkują Republikę Czeską, a przecież Morawianie i Ślązacy również ją współtworzą.
Obawiamy się, że ten pomysł promowany jest przez siły, które chciały by zdominować całą Republikę i sczechizować inne narodowości współtworzące ją. Siłom tym nie zależy na dobru i wolności wszystkich obywateli, ale na urealnianiu nieprzemyślanych wizji.
Mamy nadzieję, że jednak nie dojdzie do zmiany nazwy, która tylko wprowadzała by w błąd opinię światową.
Ogłaszanie światu, że czechizacja Republiki została już dokonana, a takie przesłanie płynie z nowej nazwy, jest co najmniej śmieszne.
aleksandraro dnia 21.04.2016 11:56:21
0 Komentarzy · 637 Czytań · Drukuj
Świadomość etniczna Ślązaków ankieta do pracy magisterskiej
Newsy Szanowni Państwo,

Nazywam się Aneta Szymkowiak. Jestem studentką Uczelni Jana Wyżykowskiego w Polkowicach na kierunku Stosunki Międzynarodowe. Prowadzę anonimowe badania, które posłużą mi do napisania pracy magisterskiej pt: Świadomość etniczna Ślązaków.

Bardzo proszę o pomoc w rozpropagowaniu przygotowanej przeze mnie ankiety. Zależy mi aby dotarła ona do odpowiedniego odbiorcy.

Ankieta, składa się z 21 pytań dotyczących wyżej wymienionego problemu.
Wszystkim, którzy znajdą trochę czasu na wypełnienie mojej ankiety, bardzo dziękuję za pomoc.

Ponadto, w swojej pracy chciałabym umieścić opinie lub wywiady z osobami działającymi na rzecz autonomii Śląska. Pozwoliłoby mi to dokładniej zrozumieć temat mojej pracy. Jeżeli również w tym temacie byłaby możliwość nawiązania współpracy będę bardzo wdzięczna.

Pozdrawiam serdecznie.

Aneta

Strona z ankietą
aleksandraro dnia 07.04.2016 21:19:35
0 Komentarzy · 565 Czytań · Drukuj
Jednorodność etnicznojęzykowa gwarantem pokoju i stabilności? Tomasz Kamusella University of St Andrews
Newsy W popularnym dyskursie publicznym w Polsce, a także gdzie indziej w Europie Środkowej, dość powszechnie i raczej bezrefleksyjnie przyjmuje się, iż jednorodność etnicznojęzykowa jest głównym gwarantem stabilności politycznej oraz integralności terytorialnej państwa. Rzadko kiedy poddaje się ten pewnik wątpliwości, a tym bardziej rzeczowej analizie.
aleksandraro dnia 05.04.2016 20:52:23
Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 670 Czytań · Drukuj
Śląsk niedotrzymanych obietnic Tomasz Kamusella University of St Andrews
Newsy W roku 1922 wschodni skrawek Górnego Śląska został uzyskany od Niemiec przez, cztery lata wcześniej nowoutworzone, polskie państwo narodowe. Stało się tak w wyniku porażki Cesarstwa Niemieckiego w pierwszej wojnie światowej oraz z powodu trzech wojen domowych w Górnym Śląsku, które przekonały Aliantów do podziału regionu. Polska uzyskała całość (wcześniej niemieckiego) Górnego Śląska z rąk Związku Sowieckiego w roku 1945 po upadku niemieckiej Trzeciej Rzeszy.
aleksandraro dnia 02.04.2016 22:42:22
Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 1256 Czytań · Drukuj
Krótka historia Ślązaków w okrutnym XX stuleciu widziana przez pryzmat technik prześladowania grupowego Dr hab Tomasz Kamusella
Newsy Krótka historia Ślązaków w okrutnym XX stuleciu widziana przez pryzmat technik prześladowania grupowego
Dr hab Tomasz Kamusella
Reader in Modern History
University of St Andrews
Niemieckie państwo narodowe powstało w roku 1871, a jego polski odpowiednik 47 lat później, w roku 1918. Obydwa, wzorując się na Francji, jako normatywnym modelu organizacji państwowości, przyjęły ideę totalnej homogeniczności (jednorodności) językowo-etnicznej. Niemcy miały być państwem dla wszystkich niemieckomówiących, a najlepiej jeszcze wyznania protestanckiego. Tak samo Polska miała stać się państwem wyłącznie dla Polaków, czyli wszystkich mówiących po polsku, i najlepiej także katolików. Wielojęzyczni Ślązacy, w domu i po swoich miejscowościach mówiący po śląsku, w urzędach i szkole po niemiecku, a w kościele po łacinie i po polsku zupełnie nie pasowali do tego modelu. Wedle „prawdziwych Niemców” posługiwali się „niepoprawnie” niemczyzną, a ich język był postrzegany z Berlina jako mieszanka słowiańsko-germańska, taki sobie „wasserpolski”. Podobnie widzieli Ślązaków „prawdziwi Polacy”, wedle których ci pierwsi mówili „po chłopsku” jakąś tam „zepsutą” lub „zanieczyszczoną” polszczyzną.
Cóż było czynić? W roku 1922, pod międzynarodowym nadzorem Ligi Narodów, podzielono Górny Śląsk między Niemcy i Polskę. Społeczność międzynarodowa, w tym i Francja, narzuciły niechętnych temu rozwiązaniu Berlinowi i Warszawie, obowiązek poszanowania praw mniejszości. Z tym, że w zapisach na ten temat wyszczególniono jedynie Niemców, Polaków i Żydów. Ślązacy zostali pominięci, bowiem nie mieli własnego państwa albo międzynarodowego lobby, które by się wstawiło za nimi. Wedle cyrkularza wałujewskiego z roku 1863, zadecydowano w Imperium Rosyjskim, że języka małoruskiego (tj. ukraińskiego) nie ma, nie było i być nie może. Że to nic innego jak tylko chłopski język rosyjski „zanieczyszczony” przez polszczyznę. Stąd wypłynął wniosek, iż małoruski to chłopsko-regionalny dialekt języka wielkoruskiego (to jest rosyjskiego), który najlepiej „uwolnić” z „nieodpowiednich wpływów pańsko-polskich” przez zakaz wydawania publikacji w tymże języku.
aleksandraro dnia 28.03.2016 17:01:08
Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 849 Czytań · Drukuj
O nazwach – Śląsk i Polska - Tomasz Kamusella
Newsy Ostatnimi czasy, w drugiej dekadzie XXI stulecia, znowu pojawia się w użyciu negatywnie nacechowany termin „ślązakowiec” na określenie zwolennika ruchu śląskiego, czy to kulturowo-językowego, czy też polityczno-narodowego. Ukuto go na przełomie wieków XIX i XX w galicyjskiej prasie polskojęzycznej o narodowym nastawieniu, kiedy okazało się, że w Śląsku Cieszyńskim (czyli wschodniej połowie Śląska Austriackiego) obok narodowych i kulturowych organizacji czeskich (czesko-morawskich), niemieckich oraz polskich, wyłonił się narodowy ruch śląski. Założona w roku 1909 Schlesische Volkspartei / Śląska Partia Ludowa stała się, pod przywództwem Józefa Kożdonia, najważniejszą siłą polityczną pośród ludności słowiańskojęzycznej w Śląsku Cieszyńskim. Po podziale Śląska Cieszyńskiego między Czechosłowację a Polskę w roku 1920, działał on głównie w granicach tego pierwszego państwa, bowiem Praga przestrzegała głównych zasad demokracji, inaczej niż Warszawa. Od roku 1923 do zajęcia Czechosłowacji przez Niemcy w marcu 1939 roku, Kożdoń był regularnie wybierany na stanowisko burmistrza Český’go Těšína.
aleksandraro dnia 28.03.2016 16:59:53
Czytaj więcej · 0 Komentarzy · 820 Czytań · Drukuj
Nie ma zgody na kluby Ślōnskij Nacyje
Newsy 17.03 Sąd Okręgowy w Gliwicach odmówił rejestracji stowarzyszenia, które miało zakładać kluby Ślōnskij Nacyje, wspierające to czasopismo. Nie dość tego sąd nawet uznał za bezprawne propagowanie narodowości śląskiej.
Tego ewenementu, który na zwykły język nazywa się dyskryminacją dokonały sędziny: Barbara Przybyła SSO, Grażyna Urban SSO, Bloma-Wojciechowska Żaneta SSR del.
aleksandraro dnia 21.03.2016 16:41:06
1 Komentarzy · 755 Czytań · Drukuj
Strona 4 z 20 < 1 2 3 4 5 6 7 > >>
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie