Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 09:37:47
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Udział Ślązaków w obradach Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych
Newsy Od zaaresztowania flagi Śląska przez Straż Marszałkowską Sejmu RP oraz baneru z treścią, że narodowość śląska była jest i będzie, rozpoczął się udział grupy Ślązaków w posiedzeniu Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych. Tematem posiedzenia Komisji było „Informacja Ministra Administracji i Cyfryzacji na temat tożsamości śląskiej w kontekście III Raportu dla Sekretarza Generalnego Rady Europy z realizacji przez Rzeczpospolitą Polską postanowień Konwencji ramowej o ochronie mniejszości narodowych”.
Zapewniam, że nikt nie miał zamiaru zatykać ślōnskij fany na dachu polskiego sejmu analogicznie do używanego przez komunistyczną propagandę zdjęcia ze zdobycia Reichstagu. Polskigo Reichstagu żodyn niy chcioł brać (zdobywać).
Ze względu na zbyt szeroki zakres spraw, które należałoby omówić co pokazuje tylko częściowo pismo ZLNS skierowane do Rady Europy
http://zlns.ubf.pl/news.php?readmore=71
dyskusję zawężono do sprawy narodowości śląskiej i języka śląskiego.
W posiedzeniu Komisji jako goście udział wzięli przedstawiciele ZLNS i NOS (A. Roczniok), Ferajna Ślōnsko (P. Langer, M. Dąbek i 2 inne osoby), SONS (W. Glensk i 1 inna osoba), PLS (R. Adamus). Zabrakło natomiast przedstawicieli ZG, RAŚ, NWSD, Danga i in.
Całość posiedzenia Komisji można zobaczyć pod linkiem
http://sejm.gov.pl/Sejm7.nsf/transmisje.xsp?unid=418A036769A8B720C1257CA500429DFF#
A. Roczniok mówił o zakresie prawnego funkcjonowania narodowości śląskiej i języka śląskiego w polskim prawie i podał przykłady ich używania przez instytucje i organa państwowe (Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Główny Urząd Statystyczny, Rządowa Rada Ludnościowa, sądy), a zarazem ich negowania. Dochodzi do absurdów, gdyż nie chce się zarejestrować ani ZLNS, ani ZLNS Nieuznawanej w Polsce. Dowodzi to stosowaniu cenzury na określenie „narodowość śląska”.
Przedstawił też stan standaryzacji ślōnskij godki podkreślając, że standaryzacja utrzymuje różnorodność i bogactwo dialektów języka śląskiego.
P. Langer mówiąc na przemian po polsku i śląsku podkreślił, że odmawiając jakichkolwiek praw Ślązakom tworzy się z nich zarazem wrogów i ta odmowa wraz ustawieniem na pozycji wroga powoduje postawy sprzeciwu, które potem nazywa się zachowania antypolskie na Górnym Śląsku.
W. Glensk mówił o problemach rejestracyjnych SONŚ i nauczaniu regionalnym, którego nie ma w szkołach. Zawtórowała mu w tym posłanka D. Pietraszewska zwracając uwagę, że najpierw zlikwidowano możliwość nauczania regionalnego, potem zlikwidowano tzw. ścieżkę regionalną, a teraz próbuje się sprawę regionalizmu rozmyć całkowicie poprzez ujęcie spraw regionalnych w nauczaniu podstawowym z czego jednak nikt nie będzie mógł rozliczać.
Posłanka D. Pietraszewska i poseł M. Plura zwracali uwagę na zamknięte koło w odpowiedziach władz RP i sądów, które twierdzą, że nie ma Ślązaków w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych i dlatego nie można im nadać żadnych praw. Natomiast żadnych praw się Ślązakom nie nadaje bo nie są ujęci w tej ustawie.

Druga część posiedzenia Komisji dotyczyła dyskusji na temat możliwości wsparcia dialektów języka polskiego ze szczególnym uwzględnieniem dialektu śląskiego, którą zagaił stały doradca Komisji dr Lech M. Nijakowski. Całość sprowadziła się do tego, że Ślązacy mogą korzystać z dofinansowania ministerialnego ale jako działalność ludowa, czyli krótko mówiąc jako Cepelia. A. Roczniok wcześniej zwrócił uwagę, że mało kto rozróżnia sprawę języka śląskiego i dialektu śląskiego, które nie są tożsame. Bogactwo języka śląskiego wielokrotnie przebija zakres stanowienia statusu dialektu języka polskiego chociażby przez ogrom germanizmów, bohemizmów czy moriawianizmów.

Pomimo tak licznych zastrzeżeń do Informacji MAC Komisja Informację tą przyjęła bez zastrzeżeń choć na pierwszy rzut oka widać było niewystarczającą ilość posłów do przeprowadzenia głosowania. Brak było szczególnie ulubienicy Ślązaków posłanki Doris Arciszewskiej-Mielewczyk, która w listopadzie zasłynęła stwierdzeniem, że skoro język sląski ma się tak dobrze to po co go nauczać w szkołach, na co jej odpowiedziano, że analogicznie biorąc po co nauczać język polski w szkołach skoro ma się jeszcze lepiej?

Roczniok Andrzej (Związek Ludności Narodowości Śląskiej, Narodowa Oficyna Śląska)
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie