Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 09:15:33
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Fałszowanie historii RAŚ przez Dziennik Zachodni
Newsy Ruch Autonomii Śląska ma 12 lat [SUKCESY i PORAŻKI]
Pod takim tytułem w Dzienniku Zachodnim ukazał się artykuł fałszujący historię
http://www.dziennikzachodni.pl/artykul/930573,ruch-autonomii-slaska-ma-12-lat-sukcesy-i-porazki,id,t.html
W 2001 r. Ruch Autonomii Śląska został wpisany do Krajowego Rejestru Sądowego, przedtem jednak w styczniu 1990 r. Ruch Autonomii Śląska został założony, a zarejestrowany w Sądzie w 1991 r. Dotychczasowi Przewodniczący RAŚ to: Paweł Musioł 1991-1995, Zenon Wieczorek 1995-1999, Krzysztof Kluczniok 1999-2003 a dopiero potem
Jerzy Gorzelik od 2003.
RAŚ miał większe sukcesy niż wejście do sejmiku, gdyż w wyborach do Sejmu w 1991 Ruch Autonomii Śląska uzyskał 2 mandaty poselskie: Paweł Musioł i Kazimierz Świtoń.
Deklarację Ideową "Ruchu na rzecz pełnej autonomii Śląska" 13 stycznia 1990 r. podpisał Komitet Założycielski w składzie: Jan Gojny - inżynier, Stanisław Hanak - inżynier, Kazimierz Idzikowski - technik, Henryk Jośko -ks. proboszcz Rzymsko-Katolickiej Parafii św. Jadwigi w Rybniku, Ryszard Klinger - górnik, Rudolf Kołodziejczyk - ekonomista, Jan Majwald - prawnik, Henryk Morgała - technik, Karol Moczko - inżynier, Paweł Andrzej Musioł - prawnik, Stanisław Rduch -inżynier, Władysław Salamon - technik, Jan Śmietana - muzyk, Maria Śmietana - technik rtg i Karol Solich - prawnik.
Ani faktycznej daty założenia RAŚ, ani rejestracji, a założycieli, ani też dotychczasowych przewodniczących nie można znaleźć na stronie RAŚ
Dla porównania z dzisiejszymi działaniami RAŚ warto przypomnieć treść Deklaracji Ideowej, co unaoczni wrogie przejęcie tej organizacji przez Jerzego Gorzelika i ludzi z nim związanych.
Oto jej treść:
"Dramatyczna sytuacja ekologiczna i społeczna, bezwzględna eksploatacja zasobów naturalnych, permanentne niedoinwestowanie sfery społecznej i technicznej, brak perspektyw poprawy warunków życia zmusiły ludzi od wielu pokoleń mieszkających na Śląsku do masowej emigracji, a tych którzy pozostali do znoszenia istniejącego stanu rzeczy.
Uznając, iż w dotychczasowych formach strukturalnych systemu państwowego nie jest możliwe doprowadzenie do nadania Śląskowi i Jego mieszkańcom należnego, bo wynikającego z siły potencjału gospodarczego, miejsca w życiu społecznym kraju zachodzi konieczność uzyskania prawa do samostanowienia o losach Śląska.
W pierwszym etapie autonomię w formie obowiązującej przed wojną na polskiej części Śląska wraz z Sejmem Śląskim a w dążeniu docelowym -pełnej autonomii.
Zadaniem "Ruchu" jest skupienie wszystkich Ślązaków niezależnie od obywatelstwa i miejsca zamieszkania na bazie programu autonomii i utworzenie Ruchu Społecznego, który doprowadzi do osiągnięcia założonego celu."
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie