Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 09:20:25
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Ponaglenie MEN
Newsy 20.02.2012 przesłałem tą samą drogą co obecnie pismo, którego treść poniżej załączam. Do dnia dzisiejszego nie otrzymałem żadnej odpowiedzi. proszę o wyjaśnienie sprawy. Nadmieniam, że już swego czasu składałem zapytanie dotyczące podręczników i odpowiedź otrzymałem dopiero po ponownym zapytaniu.
Roczniok Andrzej

Pismo do Ministerstwa Edukacji Narodowej
Związek Ludności Narodowości Śląskiej 20.02.2012
w rejestracji

Ministerstwo Edukacji Narodowej
W dbałości o słownictwo i język najmłodszych w przededniu „Dnia języka ojczystego” zwracamy się do Ministerstwa o przyjrzenie się czytance „Fumy” autorstwa Macieja Wojtyszko zamieszczonej na str. 146 podręcznika do klasy 5 szkoły podstawowej „Między nami” – Agnieszka Łuczak i Anna Murdzek, a wydanej przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe.
W czytane znalazł się poniższy tekst:
„Fumy chodzą parami albo całymi rodzinami, wydając przy tym charakterystyczne fumkanie i cipienie. Fumkanie jest oznaką niezadowolenia natomiast w przypadku zadowolenia zwierzę cipieje.”
Nam chodzi o słowo „cipieć”. Na Górnym Śląsku, gdzie powszechnie używa się języka śląskiego, jak również dialektu śląskiego w obu przypadkach słowo „cipieć” ma cechy wulgaryzmu. Uważane jest za słowo nieprzyzwoite i nieodpowiednie w słownictwie dzieci i młodzieży, a nawet określa się je jako wulgaryzm.
Kontekst całej czytanki nie wyjaśnia co dokładnie znaczy słowo „cipieć” i w jakim zakresie winno być używane. Dowolność znaczeniowa może prowadzić do nauki wulgaryzmu.
Mając świadomość, że są rozbieżności między językiem polskim a językiem śląskim, czy też dialektem śląskim prosimy o ponowne przeanalizowanie celowości użycia w książce do szkoły podstawowej słowa „cipieć” i usunięcia spornego słowa z nauczania.
Czekamy na odpowiedź, która obejmie nasze zastrzeżenia.

za ZLNS w rejestracji
Kołodziejczyk Rudolf
Roczniok Andrzej
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie