Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 08:57:16
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Oświadczenie w sprawie 509 tys. deklarujących używanie języka śląskiego
Newsy 29.07.2012
Oświadczenie
Związku Ludności Narodowości Śląskiej

W związku z podaniem przez GUS wyników cząstkowych dotyczących m.in. użytkowników języka śląskiego w dniu święta Świętej Anny patronki Śląska, ZLNS wyraża bardzo duże zadowolenie z ilości 509 tys. osób deklarujących na codzień używanie języka śląskiego.
Miesiąc lipiec jest dla Ślązaków szczególny, gdyż obchodzony jest Chrzest Śląska (5.07.863), wpisano język śląski na listę języków świata (18.07.2007), nadano Statut Organiczny autonomicznemu województwu śląskiemu, organizowany jest uroczysty przemarsz w Katowicach jak również obchodzone jest święto Świętej Anny i związany z tym największy odpust na Górze św. Anny.
Od chwili wpisania języka śląskiego na listę języków świata i uzyskania kodu ISO 639-3 „szl” nastąpiło znaczne przyspieszenie w dopominaniu się Ślązaków o swoje prawa w zakresie języka, jak też w samoorganizowaniu się w tej kwestii.
Już 28.08.2007 poseł K. Szyga w Sejmie RP, ówczesny przewodniczący Związku Górnośląskiego zapowiedział złożenie projektu ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. 6.09 taki wniosek napisany przez ZLNS trafił do marszałka sejmu Ludwika Dorna. Inicjatywę w nowej kadencji Sejmu podjął poseł M. Plura, ale projekt ustawy nie został rozpatrzony. Obecnie do I czytania został skierowany po raz 3 złożony projekt posła M. Plury, który szczególnie wsparł poseł P. Chmielowski.
30.06.2008 w Katowicach w Sali Sejmu Śląskiego zorganizowano dużą konferencję pod nazwą „Sląsko godka, jeszcze gwara czy już jednak język, którą współorganizowali prof. J. Tambor i A. Roczniok. W wyniku tej konferencji prof. J. Tambor i A. Roczniok zwołali zainteresowanych standaryzacją języka śląskiego powołując komisję, efektem pracy było ogłoszenie zasad zapisu języka śląskiego w Cieszynie w dniu 10.08.2009.
W międzyczasie zawiązały się 2 stowarzyszenia językowe: Danga i Silesiana pro Loquella. Następnie w 2010 r. wydano dwa ślabikorze: Slabikorz Gōrnoślōnski i Ślabikorz ABC (napisany wg programu do nauczania w klasie I szkoły podstawowej). W 2011 r. opublikowano pierwszą pracę naukową w języku śląskim. Język śląski dość szeroko stosują trzy miesięczniki: Ślůnsko Nacyjo (stosuje zapis ustandaryzowany), Cajtůng Ślůnski i Jaskółka Śląska. Natomiast Ślonsko Wikipedyjo jest największąśląską książką.
Już od 13.12.2003 funkcjonuje Narodowa Oficyna Śląska wydając ponad 70 tytułów książek o Śląsku i po śląsku. W zakresie omawiania języka śląskiego w Narodowej Oficynie Śląskiej króluje socjolingwista dr hab. T. Kamusella. Natomiast wśród autorów tekstów w języku śląskim spotykamy: Ondra Łysohorsky (dwukrotnie nominowany do Nagrody Nobla za swe utwory w dialekcie laskim j. śląskiego, próbował ustandaryzować j. śląski), F. Steuer (próbował ustandaryzować j. śląski), A. Stronczek (prezentuje j. śląski w szkołach rybnickich), M. Makula (zasłużony artysta kabaretowy), J. Buczyński, N. Karwot, St. Ptaszyński, A. Kiełkowski. Natomiast tłumaczenia z niemieckiego, rosyjskiego i polskiego na j. śląski prezentuje się A. Roczniok, który również wydał 3-tomowy Słownik Polsko-Śląski zawierający 27 tys. słów i zwrotów. Narodowa Oficyna Śląska stosuje ustandaryzowany 10.08.2009 zapis języka śląskiego.
Ponadto w tym okresie książki po śląsku wydawał M. Szołtysek, a D. Dyrda podjął się próby stworzenia podręcznika ogólnego do nauczania j. śląskiego, a B. Kallus wydał „Słownik śląsko-polski, polsko-śląski”.
W zakresie śląskiego słowa mówinego trzeba koniecznie wspomnieć M. Pańczyk, która organizuje konkursy „Po naszymu, czyli po śląsku” jak również Radio Piekary oraz TV Silesia oraz TVP Katowice. Również szereg środowisk organizuje konkursy ślōnskij godki w tym Ferajna Ślōnsko.
Dorobek dokonań w zakresie języka śląskiego jest dość imponujący i dlatego bardzo cieszy fakt, że Ślązacy w obronie swego języka tak licznie wypowiedzieli się deklarując używanie języka śląskiego.
ZLNS spodziewa się, że ostateczne wyniki będą wyższe, a następny Spis Powszechny zwiększy ilość użytkowników języka śląskiego do 1 mln osób.
Okazuje się, że pomimo wsparcia ze strony państwa język kaszubski deklaruje tylko 106 tys. osób, a więc prawie 5 razy mniej niż j. śląski. Język śląski używa więcej osób niż język irlandzki, który jest oficjalnym językiem Unii Europejskiej oraz więcej osób niż zamieszkuje Maltę i Luksemburg (członkowie UE).
Istotne jest również to, że dwa największe stowarzyszenia śląskie w Polsce, na których czele stoją osoby o rodowodzie czysto polskim zmuszone będą do ustosunkowania do nowej jakości jaką stworzyło 509 tys. osób deklarujących język śląski.
Również starania o status języka regionalnego wynikiem spisowym zostały mocno wsparte.
Nadchodzi też czas, żeby policzyć ilu jest osób narodowości śląskiej i ilu mówi językiem śląskim w Niemczech. Tam też język śląski trzeba chronić przed zanikiem.

za
ZLNS
Roczniok Andrzej
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie