Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 09:04:47
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Karta Języków w sejmie. Bez RASia idzie gibcij
Newsy W dniu 12.07.2012 reprezentując:
1) Związek Ludności Narodowości Śląskiej
2) Nasz Wspólny Śląski Dom
3) Narodową Oficynę Śląską
4) Stowarzyszenie Wykonawców, Animatorów a Twórców Górnego Śląka
5) miesięcznik Ślōnsko Nacyjo
na posiedzeniu sejmowej Komisji Mniejszości Narodowych... na temat sprawozdania Polski w sprawie Europejskiej Karty Języków Mniejszościowych... wziął udział Roczniok Andrzej.
Pomimo doniesień medialnych w posiedzeniu tej Komisji nie wziął udziału przedstawiciel Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.
Oprócz 5 w/w środowisk reprezentowane były: Silesiana pro Loquella (Szczeponek Andrzej), Ferajna Ślonsko (Langer Peter i Adrian) oraz Danga.
Spośród śląskich posłów udział w posiedzeniu Komisji wzięli: Marek Plura (Katowice), Piotr Chmielowski (Mikołów), Aleksandra Trybuś (Cieszyn), Danuta Pietraszewska (Ruda Śląska), Ryszard Galla (Komprachcice).
Spośród Ślązaków nie posłów tylko J. Kulisza (któremu przerwano wypowiedź) oraz P. Langera (godoł po ślōnsku) dopuszczono do głosu. A. Roczniok swoje wystąpienie złożył do protokołu. Treść zostanie umieszczona w dziale Listy, artykuły.
Dzięki wsparciu A. Rocznioka zorganizowano na szybko wystawę książek w języku śląskim wydawanych przez Narodową Oficynę Śląską. Poseł M. Plura zabrał ze sobą na obrady swoją tablicę informującą o miejscu biura poselskiego, która napisana jest po śląsku oraz zadbał o flagi żółto-niebieskie.
W trakcie posiedzenia Komisja przyjęła plan pracy zawierający sesję wyjazdową na Śląsku we wrześniu 2012 r., czyli w 5 rocznicę złożenia pierwszego projektu.
Najistotniejsze okazało się spotkanie Ślązaków z Marszałek Sejmu E. Kopacz. Doszło do niego przypadkowo na holu, kiedy grupa prowadzona przez posła M. Plurę udawała się do jej sekretariatu, żeby złożyć pismo ponaglające do I czytania poselskiego projektu ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego. Pismo to podpisali: A. Roczniok (w imieniu 5 środowisk wyżej wymienionych), P. Langer, A. Szczeponeki J. Kulisz.
Zatrzymana E. Kopacz próbowała udawać, że rozumie co do niej po śląsku mówiono, ale kej padło take godanie:
Langer - Tukej mocie Frau Marszal biksa ze bōmbōnami.
Roczniok - Ku tym blumōm gelb-modrych, kerych farba je ôd naszyj fany.
Langer - To sōm ańfach bōmbōny.
Roczniok - Niy ino szkloki, sōm tyż kopalnioki. Za bajtla nōm bōły fest rod, my je durś muldali.
Kej godka slazła na 90 rokōw co tajla Ślōnska trefiōła ku Polsce, a Roczniok na szpas pedzioł co to 90 jarōw kej Polska ku Ślōnskowi ôstała dociepniōno, a Frau Marszal ze połnōm powogōm mu pedziała: - "Tak, oczywiście", nō to bōło wiadōmo co baba nic niy chyto.
J. Kuliszowi sie niy widziało te ślōnske godanie i potyn prawiōł co ino gańba Ślōnzoki prziniyśli. Roczniok zaś godoł co te godanie bōło blank szyjny i dowało trōmfa, co nasza godka je blank inkszo ôd poslkij.
Na efekta niy trza bōło dugo doczkać bo zarozki na drugi dziyń Dziynnik Zachodni szrajbowoł co projekta Frau Marszal posłała na I czytanie ku Kōmisyje.
Widać, Roczniok roz do Sejma pojechoł i zarozki sprawa załawiōł.
Jest to już 3 raz złożony projekt ustawy o nadaniu językowi śląskiemu statusu języka regionalnego, a nie tak jak pisze Dziennik Zachodni drugi. Pierwszy złożył poseł Krzysztof Szyga ówczesny przewodniczący Związku Górnośląskiego, a napisał go A. Roczniok z ZLNS. Złożony on został 7.09.2007 na fali wpisania języka śląskiego na listę języków świata 18.07.2007 oraz otrzymania kodu ISO 693-3 "szl". Sam projekt został zaatakowany przez działaczy Ruchu Autonomii Śląska, którzy twierdzili, że nie można zgodzić się na język regionalny i trzeba domagać się języka etnicznego. Dzisiaj już zmienili zdanie. Zaatakowano również A. Rocznioka twierdząc, że oszukał mówiąc o wpisaniu języka śląskiego na listę języków świata (m.in. B. Świderek, J. Gorzelik). W internecie można samenu sprawdzić kto ma rację.
Na posiedzeniu Komisji oraz w piśmie do Pani Marszałek nikt Ruchu Autonomii Śląska nie reprezentował. Również Rada Górnośląska nie była tam reprezentowana.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie