Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 08:38:41
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Obchody związane z obozem koncentracyjnym Zgoda
Newsy Na zaproszenie DFK w dniu 16 czerwca w uroczystościach "Dnia pamięci ofiar obozu Zgoda-Świętochłowice" wziął udział Andrzej Roczniok jako przedstawiciel ZLNS.
Obchody odbyły się na cmentarzu ewangelickim w Świętochłowicach, gdzie staraniem miejscowej społeczności ewangelickiej na miejscu masowego grobu odsłonięto ścianę pamięci ofiar tegoż obozu koncentracyjnego. Następnym miejscem obchodów był cmentarz katolicki w Rudzie Śląskiej, gdzie również jest masowy grób więźniów tegoż obozu. Kulminacyjnym punktem obchodów była uroczystość przy pomniku, który stanowi oryginalna brama obozu koncentracyjnego. To dzięki staraniom G. Kozubka i A. Rocznioka (obaj członkowie ZLNS) ówczesny prezydent Świętochłowic E. Moś doprowadził do przeniesienia bramy obozu i ustanowienie jej jako głównego elementu Pomnika Ofiar Obozu Koncentracyjnego Zgoda. Przedstawiciel ZLNS we wszystkich 3 miejscach złożył wiązankę kwiatów żółto-niebieskich.
Pod pomnikiem w swoim krótkim wystąpieniu A. Roczniok zwrócił uwagę, że tegoroczne obchody są ściśle związane z 90. rocznicą przyłączenia części Górnego Śląska do Polski, podkreślając, że nie były to dobre lata dla Ślązaków. Mówił on, że krótko po tym przyłączeniu całą elitę intelektualną i urzędniczą zwolniono z pracy, gdyż wprowadzano wówczas do użytku język polski. Zwalniano nie tylko mówiących po niemiecku, ale też po śląsku. W związku z fatalnym zarządzaniem autonomicznym Województwem Śląskim, bardzo szybko mniejszość niemiecka wygrała wybory, które sfałszowano. Mówił Roczniok, że w czasie wojny przedstawiciel polskiego rządu na emigracji, Rządu Londyńskiego, Arka Bożek wzywał Ślązaków do wypełniania formularzy volkslisty. Potem następny rząd polski w oparciu o otrzymaną grupę volkslisty prowadził represje w stosunku do Ślązaków wyrzucając ich z domów, mordowano, wypędzano ze Śląska i zamykano w takich obozach koncentracyjnych jak Zgoda, w których znęcano się nad niewinnymi Ślązakami i mordowano ich. Roczniok mówił dalej, żeby zastanowić się czy nie zostaliśmy wmanipulowani w antysemityzm, bo jakie nazwiska katów tego obozu oprócz Morel są znane zebranym.
Roczniok zakończył wystąpienie apelem do władz polskich, ażeby wreszcie przeprosiły Ślązaków za lata przed i powojennych prześladowań oraz by zaprzestano pomijać w szkołach fakt Tragedii Górnośląskiej wmawiając dzieciom, że nic złego nie miało miejsca.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie