Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 08:20:55
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Polskie obozy koncentracyjne
Newsy Jak na ironię Adam Rotfeld inicjator sprzeciwu wobec określenia „polskie obozy koncentracyjne” z ust samego Baracka Obamy usłyszał o „polskim obozie śmierci”. Siedmioletnie starania byłego ministra spraw zagranicznych spełzły na niczym. Na dodatek nie umiał szybko się zreflektować i zwrócić Obamie uwagę na błąd obrażający Polaków.
Kiedy w 2005 r. A. Rotfeld obejmował funkcję ministra spraw zagranicznych R.P. zadeklarował podjęcie walki z określeniem „polskie obozy koncentracyjne”. I z tym nie ma co polemizować, ale A. Rotfeld zagalopował się wówczas i powiedział, że „nigdy w historii nie było polskich obozów koncentracyjnych” (cytat może być niedokładny, ale na pewno oddaje sens wypowiedzi ówczesnego ministra). Wówczas Związek Ludności Narodowości Śląskiej porozsyłał po światowych mediach w języku angielskim informację o tym, że jednak „polskie obozy koncentracyjne” funkcjonowały.
Choć sprawa J. Karskiego budzi podziw i szacunek to należy wyjaśnić, że z informacji dostępnych wynika, że J. Karski nie był faktycznie w „polskim obozie śmierci”. Jako emisariusz rządu polskiego znalazł się w Izbicy. W Izbicy był „przejściowy obóz koncentracyjny” dla Żydów. Karski natomiast twierdził, że był w Bełżcu. W Bełżcu faktycznie istniał „obóz zagłady”, czy jak kto woli „obóz śmierci”. Dopiero po wojnie J. Karski przyznał, że nie był w Bełżcu tylko w Izbicy. Reasumując J. Karski nie był w „polskim obozie śmierci”, ani też w „ niemieckim obozie śmierci”, gdyż nie był w Bełżcu. Faktycznie był on w niemieckim „obozie koncentracyjnym”. Ta nieścisłość Baracka Obamy nikomu nie przeszkadza, nikt w sprawie tej nieścisłości nie protestuje.
Wracając do kwestii „polskich obozów koncentracyjnych” to należy pamiętać, że przez lata tzw. emigracja londyńska używała określeń „polski” oraz „koncentracyjny” w stosunku do powojennych obozów koncentracyjnych (po II wojnie światowej).
Niektóre z powojennych (po II wojnie światowej) obozów nosiły w nazwie „koncentracyjny”, bądź też zakładano jest z taką ideą. Osoby przebywające w tych obozach określały je jako „obozy koncentracyjne” z powodu warunków panujących w nich, jak również z powodu traktowania osób przetrzymywanych.
Także osoby internowane w latach 1981-1982 wypisywały na pamiątkowych chustach, znaczkach, stemplach że przebywały w „obozie koncentracyjnym”. Również w prasie oraz wydawnictwach podziemia solidarnościowego w stosunku do powojennych obozów (po II wojnie światowej) w Polsce używano określenia „koncentracyjny”.
Próba R. Pollaka wszczęcia śledztwa przeciwko A. Roczniokowi i E. Pollokowi za używanie określenia „polskie obozy koncentracyjne” została przez polską prokuraturę i wszystkie uprawnione w tej sprawie sądy oddalona. A. Roczniok użył tego określenia w wywiadzie dla Dziennika Zachodniego z 6.06.2005.
Nawet A. Sikora szef śląskiego IPN stanął po stronie A. Rocznioka stwierdzając, że warunki w powojennych obozach dla Niemców i Ślązaków pozwalają na określenie, że były to obozy koncentracyjne, za co w kwietniu 2007 r. (prawdopodobnie) został odwołany przez J. Kurtykę z funkcji Prezesa IPN w Katowicach.
W historii można odnaleźć „polskie obozy koncentracyjne”:
- Wyspa Węży w Wielkiej Brytanii Rothesay i Tighnabruaich usytuowane na wyspie Bute, położonej niedaleko Glasgow dla polskich oficerów – komendantem był kapitan Korkiewicz, powstały za sprawą Sikorskiego
- Druga Grupa w Palestynie przy Armii Andersa. Gdy Anders się o tym dowiedział wyzwał Sikorskiego od hitlerowców, obóz zlikwidował i nakazał Sikorskiemu opuszczenie Bliskiego Wschodu. Trzeci obóz we Francji nie udało się Sikorskiemu utworzyć, chociaż podjął taką próbę
- Bereza Kartuska dla przeciwników politycznych
- Orzysz, nazywał się JW1370 - obóz karny dla żołnierzy, zamiast do więzienia kierowano ich do tej karnej jednostki
- Kilkaset powojennych obozów (po II wojnie światowej) dla Niemców, Ślązaków, Kaszubów, Mazurów, Polaków, Łemków, Bojków, Ukraińców, Wołyńców, Słowińców
- Obozy jenieckie dla Rosjan zamienione w obozy koncentracyjne – Brześć Litewski, Strzałkowo, Tuchola, Szczypiorno - charakteryzowały się dużą śmiertelnością i tragicznymi warunkami sanitarnymi.
- Kraków Dąbie, Strzałkowo, Pikulice, Wadowice dla Ślązaków, Niemców, Ukraińców, Wołyńców w okresie po uzyskaniu przez Polskę niepodległości (1918-1922), pierwotnie były obozami dla internowanych
- Oświęcim i Majdanek – obozy pod koniec II wojny światowej i po jej zakończeniu utworzone na terenie niemieckich obozów koncentracyjnych

Policzek, który otrzymał niechcący A. Rotfeld od samego Obamy może wreszcie nauczy, że ukrywana prawda wychodzi bardzo często na jaw i to nie zawsze w tej formie jakiej by się chciało. Z jednej strony żal Rotfelda, który przeżył holokaust, lecz z drugiej strony sam chciał historię fałszować.
Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie