Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 23.04.2021 09:09:49
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 1
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Ręce precz od kościoła
Newsy Ręce precz od kościoła
W trakcie dyskusji wokół tzw. Śląskiego Okrągłego Stołu, która toczy się na Górnym Śląsku, jak Filip z konopi wyskoczył Michał Smolorz z tekstem „Kościół porzuca Ślązaków”. Z samego tytułu można wnosić, że Kościół (w domniemaniu katolicki) odcina się od Ślązaków. Już wewnątrz artykułu dowiadujemy się, że to określane przez M. Smolorza jako ruchy ślązakowskie, nie mogą liczyć na wsparcie Kościoła.
Określenie „ruch ślązakowski” było historycznie używane w formie poniżającej starania Ślązaków o swoje prawa. Ale to tylko dygresja. Ja wolę określenia, że są to ruchy na rzecz praw Ślązaków.
Stwierdzenie, że te środowiska nie mogą liczyć na wsparcie Kościoła zawiera w sobie sugestię, że one o takie wsparcie zabiegają. Nic bardziej mylnego, gdyż moja wiedza pozwala mi stwierdzić, że ruchy na rzecz praw Ślązaków postanowiły nie mieszać spraw religijnych ze swoimi problemami. Chodzi tu nie tylko o kościół katolicki, ale także o ewangelików, dlatego też o wsparcie Kościoła te ruchy nie zabiegają. Przecież zamówienie mszy za ofiary i zmarłych nie jest dla Kościoła działalnością polityczną.
Mam jednak obawę, że M. Smolorz chciał się przyłączyć do chóru atakującego arcybiskupa Skworca, w ramach tzw. Tygodnia Apostazji, stwierdzając, że Kościół stanął po stronie polskiego nacjonalizmu. Trudno dostrzec aby Kościół zmienił dotychczasową swoją politykę. Co prawda arcybiskup Skworc miał niefortunny wywiad, ale za to już w styczniu 2012 r. w prawie wszystkich kościołach górnośląskich modlono się za ofiary „Tragedii Górnośląskiej”, o co m.in. apelował człowiek-ikona śląskich obrońców praw Ślązaków, Rudolf Kołodziejczyk. A i tablica upamiętniająca ofiary Tragedii ma się w Katedrze pojawić, która może stać się inspiracją dla innych parafii.
W tym samym czasie pojawiła się informacja, jakoby już szóste samobójstwo księdza w diecezji tarnowskiej było związane z osobą arcybiskupa. W sprawie tego samobójstwa słyszymy głos ks. Zalewskiego, który jako osoba znana, że jest z kręgów kościelnych, ma zrzucenie winy na abp Skworaca uwiarygodnić. Arcybiskupa już ponad pół roku tam nie ma, ale wymyślone winy mu się przypisuje.
Może jednak zapędy M. Smolorza, dociekająnia wszędzie uprawianie polityki, zaprowadza go do próby poszarpania trochę za rękaw Kościoła. Oczywiście ani kawałka tkaniny nie urwie, ale chociaż choć przez chwilę rękaw pognieciony będzie i oto zapewne M. Smolorzowi chodziło.
M. Smolorz, który niczym nieskalany święty przeszedł przez okres komuny (ha, ha, ha!) próbuje siać ziarno niezgody w relacjach Ślązaków z Kosćiołem.
Ja tam święty nigdy nie byłem, ale dostrzegam nowy wizerunek Kościoła na Górnym Śląsku od czasu nominacji W. Skworca na arcybiskupa Archidiecezji Górnośląskiej. Bestōż byda za Arcybiszofa rzykoł.

Roczniok Andrzej

Komentarze
Brak komentarzy.
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Oceny
Dodawanie ocen dostępne tylko dla zalogowanych Użytkowników.

Proszę się zalogować lub zarejestrować, żeby móc dodawać oceny.

Brak ocen.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie