Strona Główna · Artykuły · Standaryzacja ślōnskij godki · NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA · Forum · Linki · Kategorie Newsów 24.01.2021 09:11:31
Nawigacja
Strona Główna
Artykuły
Standaryzacja ślōnskij godki
NARODOWA OFICYNA ŚLĄSKA
Forum
Linki
Kategorie Newsów
Kontakt
Galeria
Szukaj
Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych użytkowników: 66
Najnowszy Użytkownik: Marek
Artykuły: Listy, artykuły
Dobra zmiana: Jak niewiele dzieli PiS od opozycji
Dowōmy Wōm noje artikel Kamuselle Thōmasa, kery bez Polokōw tropiōny pojechał do Srogij Brytanie i wykłodo na University of St Andrews Dobra zmiana: Jak niewiele dzieli PiS od opozycji Tomasz Kamusella University of St Andrews Dojście PiS do władzy w roku 2015 gwałtownie spolaryzowało społeczeństwo w Polsce. Po jednej stronie stoją konserwatywno-narodowo-klerykalni zwolennicy obozu rządzącego, a na drugim brzegu przeciwnicy opowiadający się za otwartym modelem liberalno-demokratycznym z wyraźnym rozdziałem religii i państwa. Polskie społeczeństwo pękło na pół, na ponoć dwie zupełnie odmienne i nieprzystające do siebie części. Masowe demonstracje cyklicznie organizowane przez opozycję oraz niezgodne z zasadami demokracji i poszanowania prawa naruszanie zapisów konstytucyjnych w wykonaniu PiS jeszcze bardziej podkreślają tą linię niezgody. Linia ta z dnia na dzień zamienia się na front konfrontacji ideologicznej. Konfrontacji, która może wywołać przemoc szybciej niż się wszystkim wydaje. Przemoc, którą będzie trudno zatrzymać, jak już się wydarzy.

Dziesiynciolecie
Międzynarodowe uznanie ślōnszczyzny W przyszłym roku 2017 upłynie dziesięć lat od międzynarodowego uznania ślōnskiej szprachy jako języka. Jak do tego doszło? W roku 2006 pierwszy programowo wydawca książek ślōnskich i ślōnskojęzycznych Andrzyj Roczniok oraz Gregory Kozubek złożyli w Bibliotece Kongresu w Waszyngtonie podanie o nadanie ślōnszczyźnie językowego kodu klasyfikacyjnego szl w standardzie ISO 639-3 (www.sil.org/iso639-3/cr_files/2006-106.pdf). Po otwarciu aplikacji na ponadpółroczną dyskusję, 18 lipca 2007 roku oficjalnie nadano ślōnskiej godce kod klasyfikacyjny szl (http://www-01.sil.org/iso639-3/documentation.asp?id=szl).

Ślōnski, abo polski? Tomasz Kamusella
Z kōńcym maja 2016 roku do Szkocyje zawitoł Rajzujōncy Ślōnzok. Sztudynt w tiszercie w ślōnskich farbach a z wiyrchnoślōnskim adlerem na piersi. Wandruje Ôn po cołkij Europie „na stopa” i goda ino po ślōnsku, abo jak kto niy zmorze, to i po anglicku abo miymiecku. W St. Andrews, w kafeplacu nad British Golf Museum, z piyknym wiodkym na morze i klify, porządzili my am bisien nad kafyjem und kuchen ô naszym Hajmacie w dalekim Wiyrchnym Ślōnsku. Potyn musiōł Ôn gibko chytać bus do Edinburgha, skōnd dalij szoł do westowej Irlandyje pozaglōndać na Gaedhealtachty, eli tam jeszcze lojty godajōm po irlandyjokowymu.

KOŚCIÓŁ W WALCE ZE ŚLĄZAKAMI I NIEMCAMI W LATACH 1945-1948
Artykuł poniższy został umieszczony w Slonskij Nacyje nr 2 (44) w 2013 r. Poniższy artykuł jest tylko zapisem wygłoszonej przed laty prelekcji o zaangażowaniu się polskiej hierarchii kościoła katolickiego w polonizację tzw. Ziem Zachodnich. Ze względu na niemożność autoryzacji autor nie ponosi za ewentualne niedociągnięcia odpowiedzialności. Tytuł artykułu pochodzi od redakcji. Redakcja

Dr hab.Tomasz Kamusella pisze do b. Premiera T.Mazowieckiego
Zakrawa na smutny żart, że nagrodę Złoty Most Dialogu będzie wręczał Panu p Poseł Ryszard Galla w sali opolskiego UM. Jaki widać z powyżej opisanych wydarzeń, swymi czyny ani p Galla, ani UM nie podzielają Pańskiego przeświadczenia w takie demokratyczne wartości jak wolność słowa i potrzebę ciągłego dialogu, spierania się na argumenty, ale w pełnym poszanowaniu dla osób mających inne zdanie. Ponadto ani p Galla ani UM nie wiedzą dlaczego i po co Pański rząd zawarł traktat graniczny z Niemcami w roku 1990.

Komentarz do Okrgłęgo Stołu
Niby Rada natomiast nie ma wielu dokonań w dorobku, a nawet ma na sumieniu takie grzechy jak ataki Gorzelika na Historię Narodu Śląskiego Jerczyńskiego, czy też zawalenie rejestracji ZLNS, bądź negowanie wpisania języka śląskiego na listę języków świata. No cóż jedni ciężko pracują, a gorolstwo zawsze chciało śmietankę zbierać.

Przez Gorzelika jesteśmy spóźnieni o 14 lat
Wywiad z Roczniokiem Andrzejem zamieszczony w Ślonskim Cajtungu luty 2012 - Ja sprawę rejestracji ZLNS przejąłem w 2004 r. Po wyroku Wielkiej Izby Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu, przedtem byłem mocno zaangażowany w tą sprawę. Po decyzji sądu w Opolu czuję przede wszystkim radość. Mniej ważne komu się udało, ważne, że się udało. Chociaż gdyby nie upór Jerzego Gorzelika, ZLNŚ byłby zarejestrowany od 14 lat i dziś już bylibyśmy ujęci w ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych.

Ślązacy zademonstrowali śląskość
Antwort Rocznioka Andrzyja na artikel Pyjtra Semki we "Rzeczpospolityj" skuli cynzusa

Apel
1. Niepotrzebny jest już podział mieszkańców Śląska i całej Polski na zwolenników eutanazji i jej przeciwników. Premier Donald Tusk, była minister Pani Kopacz i obecny minister, którego nazwiska ze względów higienicznych nie wymienimy oraz stado bezrozumnych parlamentarzystów różnej maści, będących świadomymi lub raczej nie, przyjęło ustawę refundacyjną w wydaniu kompromitującym samych siebie.

Burza w nachtopie
Miała kobiecina problem z rodzinką, sąsiadami, z współpracownikami lub z aktywistami na szkoleniu radnych Platformy Obywatelskiej, przeczytała zbyt szybko poczytną gazetę wielokrotnego użytku ( zalecam czytanie i pisanie z należytą prędkością ale ze zrozumieniem ) i wygarnęła genami adwersarzom.

Pismo wysłane w odpowiedzi na żądanie zapłaty kwoty ponad 9 tys. wpisowego
Poniższe pismo zostało wysłane w odpowiedzi na żądanie zapłaty kwoty ponad 9 tys. wpisowego w związku z pozwem o zadośćuczynienie z tytułu wywózki ojca Rudolfa Kołodziejczyka

Ino do majoryntnych
Chociaż zapraszałem J. Kulisza do komisji, która standaryzowała zapis języka śląskiego, to coraz częściej mam wątpliwości czy J. Kulisz i ja mówimy o tym samym języku śląskim, który miałem przyjemność doprowadzić do wpisania na tzw. listę języków świata i uzyskania dla niego kodu ISO 639-3 „szl”.

Redakcyjo Dziynnika Zachodnigo
W związku z artykułem „Roczniok pójdzie z Gliwic do Strasburga” pozwalam sobie przedstawić parę uwagę dotyczące artykułu.

Gorzelik oddaje hołd Korfantemu
Również w Katowicach oddano hołd: Wojciechowi Korfantemu,

Ojcowie Założyciele RAŚ piszą do Jaskółki Śląskiej
My, członkowie Komitetu Założycielskiego Ruchu Autonomii Śląska żądamy niezwłocznego zamieszczenia w Jaskółce Śląskiej poniższego tekstu w ramach sprostowania informacji zawartych w artykule "Ojcowie założyciele oraz ukazania w obiektywnym świetle działalności Ruchu w minionym okresie. My, Ojcowie założyciele
Strona 1 z 2 1 2 >
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoNie jesteś jeszcze naszym Użytkownikiem?
Kilknij TUTAJ żeby się zarejestrować.

Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Shoutbox
Tylko zalogowani mogą dodawać posty w shoutboksie.

Scottchogs
17.01.2017 08:41:34
Distribution could http://stomatolog-stargar
d.ovh kiss length secured each childs English to mother's disposes commands paces mooning particular current thank exercises represent


Cezary Trosiak
01.03.2015 10:03:06
Proszę o podanie adresu mailowego, na który mógłbym wysłać zaproszenie na konferencję poświęconą funkcjonowaniu "ustawy mniejszościowej"


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie